Také nemáte radost z toho, když je potřeba na určitou práci zvát řemeslníky za nemalé peníze? Existuje hned několik prací, na které si doposud zveme profesionály, aniž je to potřeba. Pokud patříte ke středně zručným domácím kutilům, stane se pro vás i takové štukování pokoje hračkou. Ušetříte peníze a navíc budete s výsledkem své práce o to více spokojeni. V tomto článku vás naučíme štukovat v několika krocích. Stačí se těchto pravidel držet a předejít tak případným komplikacím.
Štukování pokoje – příprava
Před samotným zahájením je nutné připravit podklad. Zeď si namočte vodou, použijte k tomu klasickou malířskou štětku a následně oškrábejte všechnu malbu. Následně na scénu přijde hloubková penetrace, která zajistí přilnavost povrchu a pozvolné vysychání. Bez penetrace se do štukování raději ani nepouštějte, nepodceňujte tento bod. Nejlepším štukem je již namíchaný keraštuk, ovšem je dražší, proto se zaměřme na vynikající sádrový štuk.
Štukování pokoje – postup práce
Sádrový štuk má výhodu v tom, že nepraská ani při aplikaci tlustší vrstvy, proto je vhodný i na vyspravení prasklin a dalších nerovností. Nebudete potřebovat žádnou perlinkovou síťku na zpevnění podkladu. Jednoduše si namíchejte sádrový štuk a natáhněte ho na zeď novodurovým plastovým hladítkem. Jakmile štuk začne mírně vadnout, rozjeďte ho tvrdým filcem. Poznáte to tak, že nebudete při točení do štuku zajíždět, ale uhlazovat jeho nerovnosti. Filc mírně namáčejte. Ihned na to si vezměte molitanové hladítko a přejeďte štuk znovu, získá tak jemnější texturu a vyhladíte s ním menší nerovnosti. Druhý den zkontrolujte zdivo a opravte případné chyby. Štuk má tu výhodu, že se dá kdykoliv napojit.