Topná sezóna se blíží pomalu ke svému konci. Výběr nového kotle ovšem nepodceňujte, zajistěte si veškeré informace dopředu a buďte perfektně připraveni na další sezónu.

Pro správný výběr topného zařízení a jeho plánování je důležité zhodnocení možností a hranic jednotlivých technologií. Při navrhování topných systémů je důležité systémové řešení, domovní technika by se měla skládat ze vzájemně sladěných komponentů a tvořit ucelenou koncepci spolu s architekturou a tepelnou izolací budovy. Jen perfektně sladěné komponenty dokáží snížit spotřebu primární energie na minimum.

Jak vybrat kotel?

Před samotným nákupem topného zařízení si vyjasněte několik základních hledisek. V první řadě je důležité si usmyslet, čím budeme chtít vytápět. Kotel vybírejte dle svých možností, nároků a osobních preferencí. Rozhodujícím faktorem při výběru je výkon a účinnost. Výkon kotle volte s ohledem na tepelné ztráty domu a velikost vytápěné plochy. Důležitým hlediskem je rovněž účinnost, kotel na tuhá paliva mívá účinnost kolem 70 procent, nicméně u moderních kotlů na dřevo začíná účinnost již na 80 procentech.

Kotle na dřevo

Kotle na pevná paliva Viessmann se vyznačují vysokým stupněm účinnosti a nízkou spotřebou. Bonusem je nezávislost na plynu a topném oleji. Vytápění dřevem zároveň představuje nejpřirozenější zdroj tepla na Zemi.       1

Kogenerační jednotka

Platíte-li v měsíci za plyn více než 3 500 Kč či více než 1500 Kč za elektřinu je pro vás vhodnou alternativou kogenerační jednotka, díky níž můžete optimalizovat efektivitu vytápění a snížit své náklady až o 50 procent.

Tepelná čerpadla vzduch/voda

Tepelná čerpadla přinášejí možnost úspory nákladů na vytápění a ekologickou výrobu tepla. Čerpadla vzduch/voda využívají jako primární zdroj energie venkovní vzduch a odpadní vzduch. Díky vysoké účinnosti sebou přinášejí nízké provozní náklady.2