Koberce jsou velmi oblíbenou podlahovou krytinou. Velkou výhodou této podlahové krytiny je také nepřeberné množství druhů, barev a vzorů, díky čemuž se hodí prakticky do jakéhokoliv interiéru. Velmi oblíbené jsou také pro svou rychlou a jednoduchou pokládku nenáročnou na podklad a snadnou výměnu. A jedním z nejoblíbenějších typů jsou tzv. shaggy koberce.

Modern vacuum cleaner to tidy up the living room.

Modern vacuum cleaner to tidy up the living room.

Specifika shaggy koberců

Tento druh velmi chundelatých koberců má v moderních interiérech své místo. Svou pohledovou měkkostí doplňuje místnosti s tvrdými podlahovými krytinami, jako jsou například dřevěné podlahy. Charakteristickým znakem shaggy koberců je dlouhý vlas, který se pohybuje v délce mezi 2 – 5 cm.

Dalším jeho typickým znakem je jeho chaotický vzhled. Ten je způsoben tím, že dlouhé vlasy koberce nesměřují jedním směrem, ale náhodně do všech směrů. Materiál vlasů shaggy může být různý – od vlny, bavlny až po umělá vlákna. Výhodou těchto koberců je kromě jejich měkkého a neobvyklého vzhledu i to, že vytváří velmi příjemný pocit při chůzi a doteku.

Shaggy koberce můžeme rozdělit na luxusní, většinou dražší, ručně tuftované koberce a na běžné, ne příliš husté, levné koberce. Oba dva typy jsou vyráběny ze 100% polyesteru nebo polypropylenu. Rozdíl je v hustotě a měkkosti vláken, ale oba dva typy se výrazně liší od běžných koberců metráž nebo běhounů.

Jak pečovat o shaggy koberce?

Nevýhodou shaggy koberců je jejich poměrně obtížná a časově náročná údržba. To je způsobeno právě délkou vlasu koberce, které s sebou nese speciální nároky na jeho čištění. Mnohdy je velmi obtížné dostat nečistoty a prach z hloubky koberce. Také čištění dlouhých vlasů je daleko náročnější, než je tomu u koberců s krátkým vlasem.

Pravidelná údržba

Podobně jako u dalších typů, i u shaggy koberců je důležitá jejich pravidelná údržba, která je udrží čisté a krásné. Ta spočívá v pravidelném suchém vysávání, ideálně 2x týdně. Vysavač by měl mít dostatečný výkon, abychom odstranili nečistoty z hloubky koberce. Při vysávání shaggy koberce se doporučuje používat úzký nástavec na čalounění, který se lépe dostane k nečistotám mezi vlákny.

Vysávání huňatého koberce by mělo probíhat ve všech směrech, nebo alespoň do kříže. Nečistoty, které nevysajeme v jednom směru, dostaneme pryč z koberce ve směru opačném. Pokud je shaggy koberec menších rozměrů, je možné ho jednoduše vyklepat. Tím se zbavíte největších nečistot a ty menší poté odstraníte vysátím.

Důkladné čištění

Jednou za čas je dobré nechat koberec vyčistit opravdu důkladně a tím se myslí extrakční čištění koberců. toto čištění by mělo proběhnout zhruba jednou za rok až dva. Přístroje na mokré čištění se dají zapůjčit nebo si můžete pronajmou uklízecí firmu, která vám s profesionálním čištěním pomůže.

Odstranění skvrn

Při zašpinění shaggy koberce, například rozlitím tekutiny, je potřeba postupovat opravdu rychle a nečistotu ihned odstranit, jinak se dostane do hloubky koberce, kde bude její odstranění hůře proveditelné. Tekutinu odsajeme hadříkem, pevné nečistoty opatrně odstraníme tupým nožem nebo lžičkou. Při odstraňování skvrn z koberce musíme volit přípravky vhodné pro materiál koberce, zvláště tedy u shaggy koberců z přírodních vláken.