Jestli se chystáte zařizovat si nový domov nebo vnést do vašeho stávajícího trochu života a originality, nevyhnete se výběru vhodné podlahové krytiny. Jednodušší to mají ti, kteří chtějí přírodní  podlahu, které je tradiční jedinečná a věčná. Ti totiž chtějí dřevěnou podlahu. 6e ji chcete taky? My vám ji pomůžeme vybrat.still-life-789624_1920

Proč dřevu nejde odolat?

Dřevěné podlahy se v našich domácnostech pokládají již od nepaměti. Dokáží potlačit nedostatky, vytvořit jedinečnou a příjemnou atmosféru a také mají výborné uživatelské vlastnosti. Pouze dřevěné podlahy vnáší do interiéru část přírody, útulnost a pocit tepla. Mimo to jsou příjemné na dotek, mají výborné akustické vlastnosti a přirozeně tlumí vibrace. Všechno tohle dohromady vytváří stabilní klima interiéru.

Jaké dřevo se využívá?

V současné době je na trhu nabídka dřevěným podlah opravdu široká, Dřevěné podlahy se vyrábějí z klasických dřevin jako je smrk, borovice nebo třešeň, ale také dřevin exotických, které reprezentují teak nebo merbau. Tyto dřeviny výborně snáší kontakt s vodou, jsou pevné, tvrdé, odolné a do interiéru vnáší originální vzhled.

Mezi české stálice a nejvíce volené dřevo je dub. Je to protože dubové dřevěné podlahy mají vynikající odolnost a trvanlivost. Jejich další výhodou je možnost broušení, a to bez větších problémů.

Dřevěná podlaha podle barevnostiliving-room-728736_1920

Dřevěné podlahy se dají rozdělit podle odstínu použitého dřeva. Můžeme tak volit mezi světlými podlahami, které se vyrábějí z javoru, jasanu, břízy a bambusu. Právě bambusové podlahy se skvěle hodí do moderních interiérů. Do klasických interiérů se hodí světlé podlahy z borovice nebo smrku. Tyto podlahy zvětšují prostor a působí klidným, svěžím a čistým dojmem.

Tmavším odstínem jsou červenohnědé podlahy. Pro ty je typické, že interiér zútulní, dodají mu pocit větší energie, života a čistým dojmem. Dřevěné podlahy, které mají červenohnědou barvu jsou ze dřeva jako je třešeň, doussie, hruška, buk, modřín nebo dub. Nejtmavší odstín většinou volí zákazníci, kteří mají vysoké nároky.

Tmavé dřevo působí nadčasově a většinou se volí do dobových interiérů, kde dají vyniknout vysokým stropům a působí tradičními hodnotami. Tmavé podlahy se vyrábějí z kouřového dubu a amerického ořechu.

Základní druhy dřevěných podlah

Prvním druhem dřevěných podlah jsou masivní dřevěné podlahy. Jsou vzhledově jedinečné a vytvářejí atmosféru rustikálního interiéru a díky svému surovému zpracování představují opravdový kus přírody. Celomasivní podlahy mají vysoké nároky na údržbu a následné ošetření. Citlivě reagují na výkyvy teplot a změny vlhkosti v místnosti.

Druhým druhem jsou vícevrstvé dřevěné podlahy. Jsou více praktické než masivní. Jsou více odolné proti vysychání, mají snazší pokládku a pokud dojde k mechanickému poničení je velmi snadné je vyměnit. Jejich výhodou je možnost instalace podlahového topení, jelikož vícevrstvá konstrukce lépe odolává změnám teplot.

Možnost pokládky

  • plovoucí způsob
  • celoplošným lepením
  • kotvením vruty a hřeby k roštu