OLYMPUS DIGITAL CAMERAJahody patří v našich končinách k nejvyhledávanějšímu sezónnímu ovoci vůbec. Dají se uplatnit v kuchyni na mnoho způsobů, nejlepší jsou jen tak samotné se šlehačkou a přelité čokoládou. A co takhle si vypěstovat vlastní BIO jahody na zahrádce a zabezpečit si tak pravidelný přísun, vždy čerstvých červených drahokamů.

Kdy se jahody sázejí

Jahodník můžete jako zahrádkář sázet v průběhu celého vegetačního období. Máte na to dostatek času od jara až do prvních mrazíků. Ve většině případů se druhá polovina října jeví jako poslední možný termín, pak už může být pozdě.

Kam se jahody sázejí

Pro jahody vyberte půdu bohatou na humus, která je dostatečně provzdušněná. Toto ovoce pořebuje pro svůj růst vlákninu a dostatečný přísun minerálních látek. Na vámi zvolený záhon musí rovněž dopadat světlo, pokud je dáte do stinného místa, jahodníku se dařit nebude. Nejlépe, když záhony připravíte rok předem, jako předplodiu zvolte rané brambory, papriky, rajčata nebo okurky – není to však nutné. Při správné péči se jahodám bude dařit kdykoliv.

Jak jahody sázet

Jahody sázejte s dostatečnými rozestupy mezi jednotlivými rostlinami a to ve vzdálenosti 50 – 70 cm. Tím se vám usnandní i výsledný sběr. Jahodník vždy sázejte do řádků, které by od sebe měly mít rozestupy 20 až 40 centimetrů. Dbejte na to, aby sazenice po vysazení neměly bříško pod úrovní terénu, ale také ani vysoko nad ním. Ihned po zasazení jahod je zalijte a následně dbejte na pravidelné zavlažování. Jahodám se nejvíce daří v pernamentně vlhké půdě. Dodržujte tyto zásady a vaše jahody vám bude každý v okolí závidět.