V posledních letech si získává stále větší oblibu. Poslouží nejen jako úschovna, kol, zahradního náčiní a dětských hraček. Stane se i architektonickou součástí vaší zahrady. Nejčastěji se při jeho pořízení vydáme do hobby marketu. Ovšem, když jste spatřili cenu hotové domku, tak jste si jeho koupi rozmysleli.gazebo-e83cb8062c_640

Za těch pár prkýnek se mnoha lidem nechce dávat tolik peněz. Zahradní domky na nářadí nebo k posezení v nevlídném počasí se většinou nabízejí v hobby marketech již hotové. Jejich nevýhodou je kromě poměrně vysoké ceny i to, že jejich rozměry a vzhled jsou dané a nemůžete je přizpůsobit vlastním potřebám.

Domek postavený svépomocí

Výhodou dnešního trhu je, že existují takzvané stavebnicové systémy. Díky tomuto systému si zvládnete domek postavit za pár hodin sami a levněji. Vypadat bude přesně tak, jak si vy sami představujete. Stačí si pořídit stavebnici domku s unikátním spojovacím systémem. Pak, už jen stačí rozvrhnout si rozměry, podobu a objednat díly.

Pět kroků vedoucích ke stavbě zahradního domku

Ø Krok první – základová deska

Zahradní domek se nejlépe postaví na základovou desku. Ta může být betonová anebo trámková. Ovšem trámkovou základovou konstrukci opatřete nátěrem, který zabrání poškození a napadení dřeva.

Ø Krok druhý – půdorys

Na základové desce si velmi dobře vyměřte půdorys budoucího domku a označte si první roh. V tomto rohu na hmoždinky pevnými vruty připevníte první rohové kování. Z hranolů, ve kterých jsou již označeny díry pro šrouby, postavíte první hranolovou stojinu s připravenými rohovými drážkami pro palubky. Vodorovné rohové spodní trámky přišroubujte na spodní průběžné kování a vedle nich postavte další stojiny.

Ø Krok třetí – zasouvání palubek

Do připravených drážek začněte zasouvat připravené palubky. Aby byly dokonale svisle sesazeny, je třeba průběžně poklepávat na ně gumovou paličkou. Nejlépe přes odřezky, aby se nepoškodilo pero palubky.

Ø Krok čtvrtý – horní část zahradního domku

Staví se stejným způsobem, jako část dolní. Stejným způsobem budete pokračovat kolem dokola a v horní části použijete kování.

Ø Krok pátý – Zahradní domek

K hornímu rámu z hranolů do předem připravených otvorů přišroubujete nosnou konstrukci střechy a na ní se položí a přišroubují střešní OSB desky. I ty mají pero a drážku. Na tyto desky připevněte plechové obvodové díly střechy a posléze i střešní krytinu. Nakonec vložte již předpřipravený rám na dveře, které pak přišroubujte do kovových hmoždinek přes ocelové panty.

Stavba zahradního domku své pomocí není složitá. Zvládne jí každý zručný kutil. Výhodou je, že si ušetříte nemalou finanční částku.