Přišli jste k bytu, který nepotřebujete k vlastnímu bydlení, a chcete ho začít pronajímat? Máme pro vás několik dobrých rad do začátku. Pronájem bytu v Praze totiž není jednoduchá disciplína.rawpixel-com-191102-800x400

Mohli jste ho zdědit po babičce, dostat darem od rodičů, nebo se z něj odstěhovat do většího bytu, domu nebo rovnou do jiného města. V tuto chvíli už je jedno, jak jste přišli k bytu na pronájem, důležité je, co s ním dál. První krok bude stanovení výše nájemného. Kdo přestřelí, ten byt nebude moci dlouho pronajmout. A kdo nájemné podhodnotí, zbytečně prodělá. Věnujte tedy určení správné ceny velkou pozornost.

Druhý krok může vést do realitní kanceláře, která vám najde nájemníky za provizi (obvykle ve výši jednoho měsíčního nájmu), anebo na servery typu Bezrealitky, kde inzerují svoje nemovitosti přímo majitelé. Sice se vyhnete provizi, ale zase nedostanete žádné služby – fotografie a inzerát musíte připravit sami a smlouvy můžete maximálně stáhnout z internetu.

Ovšem máte ještě jednu možnost: oslovit profesionálního správce nemovitostí. Petr Janich je ředitelem pražské správcovské společnosti EAB spol.s.r.o., která se stará o více než 600 bytů v hlavním městě. Nájemníky hledá pro své klienty bez provize. „Pokud mám nějaký byt ve správě, majitelé nikdy neplatí provizi. Přesto dostanou plný profesionální servis včetně focení, inzerce na realitních serverech, prohlídek, prověrky všech zájemců a nakonec právního servisu při přípravě nájemní smlouvy,“ uvádí Janich.

Správa bytů ulehčí život pronajímatele

Jakmile máte nájemníky, není zdaleka vyhráno. Hned následný krok je předání bytu, to znamená setkání s nájemníky, podpis protokolu o předání, pomoc s převodem energií a podobně. Následně musíte být coby pronajímatel stále k dispozici na telefonu – nájemníci mohou volat kvůli opravám, problémům se sousedy a podobně. Kontrolovat ovšem musíte především vy je – každý měsíc platbu nájmu, každého půlroku stav bytu a ročně vyúčtování služeb a odečet energií.

Už vám možná začíná být jasné, že příjem z pronájmu si nemůžete představovat jako snadný přivýdělek bez práce. Ba naopak, vezme vám podstatnou část volného času. Zisk z pronájmu totiž vyměňujete za poměrně velké riziko – nikdo vám předem neřekne, kolik času vás tyto peníze budou stát. Pokud si ovšem nevezmete správu nemovitosti od profesionálů. Ta nevychází tak draho, jak si mnozí myslí. Za pouhých 10 % z měsíčního nájmu se správce postará o všechny výše popsané záležitosti spojené s pronájmem. Vyzkoušet si to můžete první měsíc zdarma.