Kvalitní okna jsou jedním z hlavních článků tzv. úsporného bydlení, zároveň přispívají k příjemné atmosféře a celkové tepelné pohodě našeho domova. Okna si vybíráme na mnoho let dopředu a je tedy důležité posoudit nejenom jejich estetickou stránku, ale především jejich kvalitu. Vybrat ta „pravá“ z dnešní rozsáhlé nabídky není nic jednoduchého.

966-1501074381

Výběr kvalitních oken

Pro většinu zákazníků je rozhodujícím faktorem při výběru nových oken cena. To ale není ideální. Na prvním místě by pro vás měla být vždy kvalita a spolehlivost, a až poté cena. Cenu proto vždy porovnávejte v poměru s kvalitou, nikoli k cenám konkurenčních nabídek.

Záruka

Skvělým ukazatelem opravdu kvalitních výrobků je jejich záruka. V podstatě poukazuje také na to, co si dodavatel a výrobce myslí o kvalitě svých oken. Dnešním standardem je záruka 5 let na okna (stálobarevnost profilů a zasklení) a 2 roky na příslušenství a montáž.

Jaký materiál zvolit?

Prvním rozhodnutím, které budete muset při výběru nových oken učinit, je volba materiálů rámu, z něhož budou okna vyrobena. Toto rozhodnutí je čistě subjektivní záležitostí a záleží pouze na vás, zda pro svůj dům zvolíte okna dřevěná, plastová nebo hliníková. Každý z těchto materiálů má své pro i proti, a tak je opravdu jen na vás, kterému typu dáte přednost.

 1. Plastová okna – Moderní a v dnešní době velmi oblíbená jsou plastová okna. Jedná se o téměř bezúdržbová okna s velmi dlouhou životností, která skvěle odolávají povětrnostním vlivům. Jsou vhodná do většiny staveb a vybírat si můžete z mnoha různých barevných provedení.
 2. Dřevěná okna – Tradiční okna z léty prověřeného, kvalitního přírodního materiálu. Dřevěná okna mají velmi dlouhou životnost, ale je třeba je zhruba po osmi letech pravidelně natírat. Mají také výborné tepelně-izolační vlastnosti a jsou vhodná také pro pasivní domy.
 3. Hliníková okna – Jde o moderní, velmi kvalitní okna s nadčasovým designem. Hliníková okna budou díky svým vynikajícím tepelně-izolačním vlastnostem skvělou volbou do nízkoenergetických a pasivních domů.

Hlavní parametry oken

Při výběru nových oken je také dobré si promyslet, jaké na ně budete klást požadavky. Je pro vás důležitá především tepelná izolace, tepelné zisky nebo funkční kvalita či jejich snadná obsluha?

 • UW – Součinitel prostupu tepla – Jedním z vaši hlavních požadavků na kvalitní okna by měla být dostatečná tepelná izolace. Nejlepší volbou budou ta okna, která mají nejnižší propustnost tepla. Odborníky doporučená hodnota UW je max. 1,2 W/m2 Kromě prostupu tepla byste měli také sledovat hodnoty Uf (součinitel prostupu tepla rámu okna) a Ug (součinitel prostupu tepla zasklení).
 • Distanční rámeček – Při výběru nového okna se zaměřte také na distanční rámeček mezi tabulemi skla, neboli teplý okraj skla, který má velký vliv na potřebnou hloubku zasazení zasklívací drážky. Zde záleží především na materiálu, z něhož je rámeček vyroben.
 • Zasklívací drážka – Zasklívací drážka výrazně ovlivňuje kondenzaci vodních par na okrajích skla. Hloubka zasklívací drážky nám vyjadřuje, jak hluboko je sklo zasazeno v rámu okna. Čím hlouběji je sklo zasazeno, tím lépe.
 • Součinitel spárové průvzdušnosti – Těsnost funkční spáry je vyjádřena pomocí součinitele spárové průvzdušnosti. To je důležité pro zamezení nekontrolovatelných tepelných ztrát a pro správné fungování větracího systému.
 • Akustické vlastnosti okna – K celkové pohodě domácnosti pozitivně přispívají také akustické vlastnosti okna. V rušných oblastech je tedy vhodné řešit také útlum venkovního vzduchu – RW. Odhlučnění lze vyřešit pomocí speciálního protihlukového zasklení z lepených skleněných tabulí.

965-1501001356

Volba vzhledu okna

V dnešní době se výroba oken a dveří zaměřuje především na přání zákazníků. Ti si mohou zvolit nejen materiál oken, ale také jejich tvar, barvu či typ výplně.

 • dělení – Vybírat můžete z různě dělených oken, přičemž si můžete zvolit jednodílná okna, která umožňují rychlé větrání a snadnou údržbu, nebo vícedílná okna, jež nabízejí velké množství variant designu.
 • tvar – Také tvar okna záleží na vkusu nebo propozicích vašeho domu. Zvolit si můžete klasický, pravoúhlý tvar oken nebo naprosto originální tvar, například okna obloukové či šikmé konstrukce.
 • barva – Většinu oken lze dnes upravit podle vašeho přání. Nejobtížnější rozhodování bude u barev hliníkových oken, která jsou vyráběna v téměř jakémkoliv odstínů. Velký barevný výběr je také u dřevěných oken. Nejmenší výběr je u plastových oken, kde jsme omezeni škálou speciálních folií.
 • skla – Můžete si vybírat i z různých typů skel, například z orientálních, která nejenže krásně vypadají, ale také fungují jako skvělá ochrana.

Za poskytnuté informace děkujeme firmě morez stavební s.r.o. – výroba dřevěných dveří a oken